Українська художниця, картина якої спричинила плагіат-скандал у Фінляндії

Багато мистецтвознавців вважають її роботи явищем світового масштабу. Надзвичайно привабливий світ фантастичних образів української самобутньої художниці Марії Примаченко зачаровує глядачів своєю унікальністю. Дивлячись на її творіння хочеться опинитися серед тих фантастичних композицій.

Народилася талановита художниця 12 січня 1909 році на Київщині в селі Болотня. Дитинство її було затьмарене важкою хворобою, і це багато в чому вплинуло на долю мисткині. Росла вона уважною і серйозною дитиною, завжди полюбляла природу і все живе навколо. Малювати почала рано, розписуючи свою та сусідські хати, людям її малюнки дуже подобалися.

Талант Марії Примаченко був помічений відомою майстринею Тетяною Флору. У 1936 році народну художницю запрошують до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва. Тут вона проходить своєрідну школу народної творчості. Марія Примаченко багато працює: малює, вишиває, розписує кераміку.

Робота Примаченко (ліворуч) і принт Marimekko (праворуч)

 

Надалі художниця майже безвиїзно прожила в рідному селі. Дитяча хвороба позначилася на її здоров’ї. Марія пересувалася з палицею і на милицях. Дослідники творчості Примаченко частково цим пояснюють феномен художниці — сильний біль за допомогою фантазії та волі до життя трансформувався в химерні образи. Сьогодні цей процес називають арт-терапією. Боротьба радості і болі, світла і темряви, які прописані в етнічному стилі, присутні в кожній картині Марії Примаченко. Багато робіт художниця підписувала власними віршами. Вони часто наївні, але завжди — щирі, філософські.

Ім’я Примаченко вписано у «Всесвітню енциклопедію наївного мистецтва» в Белграді  у 1984 році. А перше визнання прийшло до Марії Примаченко в 1937-му на Міжнародній виставці в Парижі, за свої дивовижні роботи вона отримала тоді золоту медаль.

Її роботи з великим успіхом демонструвалися у Франції, Німеччині, Польщі, Чехії, Болгарії, Канаді, Росії та багатьох інших країнах світу. Тодішні очевидці казали, що Пабло Пікассо захоплювався, що живе в один час з Марією Примаченко. Вона ж говорила: «Роблю сонячні квіти тому, що людей люблю. Творю на радість, на щастя людей, щоб всі народи один одного любили, щоб жили вони, як квіти по всій землі …».

Майже десять років тому дивовижний талант Примаченко припав до душі відомій фінській дизайнерській компанії «Marimekko», яка виробляє речі для дому. З 2007 року фірма використовувала на своїх виробах малюнок, дуже схожий на роботу Марії Примаченко 1961 року «Щур у дорозі». Завдяки пильній увазі журналістів авторитетного фінського видання «Helsingin Sanomat», в кінці травня 2013 року вибухнув мистецький скандал, що відома вищезгадана компанія взяла за основу зображення нашої художниці без дозволу рідних.

На картині української художниці, яка зберігається в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва зображено подорожуючого в лісі щура, який везе на санях діточок. Малюнок фінської дизайнерки, який мав назву «Лісовий народ» відрізнявся тільки тим, що на ньому зображені одні дерева без живих істот.

Масштабів скандалу додало ще те, що фінський авіаперевізник «FinnAir», який співпрацює з «Marimekko», наніс цей малюнок на один зі своїх літаків «Аеробус A330», що здійснює рейси до Нью-Йорку та Далекого Сходу.

Прес-служба авіакомпанії, за повідомленням «Associated Press», пообіцяла максимально швидко прибрати скандальне зображення зі свого літака. А компанія «Marimekko» та її дизайнер Крістіна Ізола визнали факт плагіату і вибачилися за цей інцидент. Тоді скандал з плагіатом викликав різке зростання інтересу до творчості української художниці з боку фінів.

01.07.2018


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *