Півонії на полотнах великих художників

В травні і до середини червня в садах розквітають півонії. Ці квіти прибули в Європу з Азії в кінці 1800-х років і, зі зрозумілих причин, користувалися величезним успіхом. Їх дарували один одному багаті люди, їх зображали на своїх полотнах великі майстри. Сьогодні ми зібрали для вас різнобарвну колекцію творів мистецтва, де буяють в пишних композиціях півонії.

Ян ван Гейсум "Ніша з квітами" 1734

Квіткові натюрморти принесли художникові Яну ван Гейсуму фінансовий усіх і міжнародну славу. Доволі декоративні й створені з попередніх замальовок букети поєднували квіти різних сезонів. Тут півонії, тюльпани гармонійно доповнені трояндами та маками. Але це нікого не хвилювало, бо полотна сприймали суто декоративно. Аби точно відтворити квіти, митець відвідував місто Гарлем, котре в його часи було ботанічним центром Голландії. Заможні люди, які захоплювались живописом, намагалися купити хоча б одну роботу з цими квітами як символами благополуччя та чудову прикрасу інтер'єру.

Ян ван Гейсум

Арнольдус Блюмерс "Бузок та півонії", 1840

Арнольдус Блюмерс – голландський художник, майстер натюрморту. На його творчість мав вагомий вплив Ян ван Гейсум, що відчувається з першого погляду. Писав, в основному, квіти, фрукти, мертву дичину та пейзажі. При цьому квіти, які митець малював, вирощував сам і складав їх в букети. Його роботи цінуються не тільки приємною подачею та свіжістю фарб, а й турботою, відданою на їх створення.

Арнольдус Блюмерс

Едуард Мане "Ваза з півоніями" 1864-1865

Вінсент Ван Гог братові Тео про півонії Едуара Мане:

- Пам'ятаєш, ми з тобою одного разу бачили в готелі Друо дивовижну річ Мане – кілька великих рожевих півоній із зеленим листям на світлому тлі? І квіти були квітами, і повітря вистачало, і фарби лежали густо... Ось що я називаю простотою техніки.

Едуард Мане

Поль Гоген "Ваза з півоніями" 1884

Поль Гоген – відомий майстер експресіонізму, створив полотно "Ваза з півоніями" у 1884 році. Білі квіти символізують чистоту і невинність, а червона квітка у тому числі – яскравість і красу дівчини, якій присвячена робота.

Поль Гоген

Вінсент Ван Гог "Чаша з півоніями та трояндами" 1886

Картина "Чаша з півоніями та трояндами" Вінсента Ван Гога є шедевром, що зображує красу природи в її найкращому прояві. Відомо, що художник захоплювався квітами і часто їх малював. Проте саме ця картина була створена у важкий період життя художника. У той час Ван Гог мав проблеми з психічним здоров’ям і був госпіталізований у психлікарню. Вважається, що ця картина була способом втечі від болю та можливістю знайти розраду в красі природи. У "Чаші з півоніями та трояндами" художник використовує техніку штрихування, яка нагадує техніку японської гравюри.

Вінсент Ван Гог

Катерина Білокур "Півонії" 1946

Півонія була однією з найулюбленіших квіток Катерини Білокур. Художниця писала їх упродовж усього життя як у жанрових композиціях, так і в пишних букетах ("Півонії" 1946), вводити зображення півоній у натюрморти, залюбки поєднувала квіткове буяння з щедрими плодами фруктів, ягід й овочів. У 1959 році картину "Півонії" мисткиня подарувала Павлові Тичині, але впродовж бесіди з ним засумнівалася у її якості й забрала, щоб домалювати. Більше її робіт – за посиланням.

Катерина Білокур

Іван Марчук "Човни цвітом поросли" 1981

Філософська, тонка і насичена робота геніального художника Івана Марчука "Човни цвітом поросли" створена у 1981 році, одна з найдорожчих картин митця, продана на аукціоні в 2020 році за 56.1 тисяч доларів США. Плинність часу та буяння природи, початок життя і його кінець оповиті квітами та роздумами.

Іван Марчук
15.05.2024


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *