Киянка займається деколонізацією мистецтва: музеї мають називати українськими художників, яких привласнила Росія

Культура — потужний інструмент впливу на міжнародній арені. І є ті люди, які повертають правду про українських художників, яких у світі вважають російськими.

Як зазначає Оксана Семенік, історикиня мистецтв з Києва, йде процес  деколонізація мистецтва

Вона пише листи і запити у різні музеї світу, щоб вони називали українських художників саме українськими. Паралельно веде твіттер акаунт Ukrainian Art History, де розповідає історії митців та мисткинь, а також українське мистецтво в світових музеях.

“Може здаватись, що вести акаунт про митців у твіттері — легкий процес. Проте насправді для одного допису я роблю дослідження, перевіряю всю інформацію, намагаюсь знайти роботи у гарній якості та у вільному доступі, шукаю архівні матеріали про митців, що іноді займає декілька годин, а часом і кілька днів”, – говорить дівчина.

Поштовхом до дослідження походження художників стало стажування Оксани в Zimmerli Art Museum. Вона почала вивчати колекцію картин, що були в загальному доступі і які можна переглянути онлайн на сайті музею і одразу побачила кількох українських художників, що в музеї були записані як російські.

До прикладу істрик називає Марію Синякову та Зінаїду Серебрякову, що народилися на Харківщині, Натана Альтмана, який родом із Вінниччини. Проте їх вважають російськими, бо колись росія цих художників привласнила, хоча зв’язок цих митців з росією мінімальний.

“Я зрозуміла, що насправді проблема дуже велика, тому що навіть якщо художник у росії був проїздом чи мінімальну кількість часу, його все одно привласнила собі Росія. Якщо ж копнути глибше, таких художників десятки”, – зауважує Семенік.

У результаті фахівчиня проаналізувала колекцію Zimmerly Art Museum і з 900 наявних там російських художників 70 виявилися українцями. Вона вважає, що біда ще в тому, що іноді й ми самі не знаємо про походження багатьох наших митців.

18.03.2023


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *