Знамените полотно Яна Вермеєра реставрують у Дрездені

Галерея старих майстрів у Дрездені проводить реставрацію другої картини Яна Вермеєра зі своєї колекції - «Дівчина з листом перед відчиненим вікном», яка написана приблизно в 1659 році. Фахівці кажуть, що, з огляду на вік, твір добре зберігся. Однак шари лаку на полотні сильно потемніли і приглушили оригінальність кольору. Крім того, з полотна необхідно видалити сліди старої ретуші.

У 2002 - 2004 роках німецькі експерти успішно відновили іншу роботу нідерландського живописця з колекції Галереї - «У звідниці» (тисяча шістсот п'ятьдесят шість).
Нинішнім проектам передували багаторічні дослідження і міжнародний симпозіум за участю фахівців з Амстердама, Копенгагена, Відня і Дрездена, яким доводилося в останні роки реставрувати роботи Вермеєра. Фінансує роботи Фонд Хата з Токіо.
На картині зображена молода світловолоса голландка, що стоїть в профіль з листом перед відчиненим вікном. Важка червона штора перекинута через віконну раму, а в нижньому правому куті скла видно відображення обличчя дівчини. Героїню відокремлює від глядачів стіл, покритий важким візерунчастим драпіруванням, колір якого підкреслює золотисто-зелені відтінки сукні і фіранки справа. На столі стоїть нахилена миска з фруктами, а поруч з нею - розрізаний навпіл персик з кісточкою.

дівчина

Мистецтвознавець Норберт Шнейдер в своїй роботі про Вермеєра вказує, що цей фрукт - символ позашлюбних стосунків, а, отже, лист є або початком, або продовженням любовного зв'язку. Цей висновок, за його словами, підтверджують рентгенівські знімки полотна. Вони показали, що спочатку художник зобразив у правому верхньому кутку картини купідона, але потім з якоїсь причини написав поверх нього фіранку.

Драпірування на передньому плані з'являється на семи картинах Вермеєра і служить контрастом для більш освітленої основної сцени. Ще частіше художник ставив між своїми героями і глядачами покритий важкої скатертиною стіл або балюстраду, створюючи тим самим відчуття глибини. Вважається, що «Дівчина з листом перед відчиненим вікном» - останнє полотно, де він застосував цей прийом.
Джон Майкл Монтіас в книзі «Вермеєр і його оточення» (1991) пише, що «Дівчина з листом» разом з картиною «Офіцер і дівчина, що сміється» представляють собою найбільш ранні відомі приклади «пунтійє» (pointillé - пунктирний; не плутати з пуантилізм) в творчості Вермеєра. Дослідник вказує на «крихітні білі краплі», які можна побачити на яскравих фрагментах обох полотен, включаючи елементи натюрморту, а також світле волосся у дівчини з листом. Це може служити підтвердженням того, що живописець використовував механічний оптичний пристрій на зразок двояковогнутой лінзи, встановленої в камері обскура, для досягнення реалістичного освітлення на своїх роботах.
Як уже згадувалося, Вермеер закінчив цю композицію приблизно в 1657 - 1659 роках. У 1742 році польський король Август III Саксонець придбав її як роботу Рембрандта. Майже через 85 років вона була так само помилково приписана Пітеру де Хоху. Так тривало до тих пір, поки французький мистецтвознавець Теофіль Торі в 1860 році не визнав картину одним з рідкісних творів дельфтського живописця.
Під час Другої світової війни «Дівчина з листом перед відчиненим вікном» разом з іншими творами мистецтва зберігалася в шахті в Саксонії - і це врятувало її від знищення під час бомбардувань Дрездена. Солдати Червоної Армії вивезли її в Радянський Союз, але після смерті Сталіна керівництво країни прийняло рішення повернути картину «в ім'я зміцнення і розвитку дружби між радянським та німецьким народами». Деякі мистецтвознавці та зберігачі радянських музеїв, які втратили сотні експонатів під час війни, пропонували пожертвувати шедевр Вермеєра і «Сплячу Венеру» Джорджоне Радянському Союзу «в знак вдячності за збереження і повернення всесвітньо відомих скарбів Дрезденської галереї». Але німці на це не погодилися, і полотна повернулися в Німеччину в 1955 році.

девушка джорджоне

Дослідження, проведені в 1968 році, показали, що Вермеер застосовував пігменти, широко поширені в епоху бароко. Зелене драпірування на передньому плані написане сумішшю синього азуриту і свинцево-олов'яного оксиду (його називають «жовтим старих майстрів»), а в нижній частині використана земляна зелень ( «веронська земля»). Для червоної штори і ділянок скатертини художник взяв суміш кіноварі, краплака і свинцевих білил.
Відреставрована «Дівчина з листом перед відчиненим вікном» постане перед відвідувачами в 2019 році - після планованого закінчення ремонту Галереї старих майстрів.

11.11.2017


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *