Таємниця символів на полотні Яна ван Ейка «Портрет подружжя Арнольфіні»

Твори майстрів живопису минулих століть, створені за часів, коли ще не було винайдено фотоапарат, є одним з найбільш достовірних джерел інформації про побут, звичаї, зовнішнысть, смакові переваги і інші подробиці життя наших предків. Нерідко вони ставлять дослідників в глухий кут і викликають суперечки, які не вщухають протягом десятиліть. Одним з таких полотен є картина, яку написав фламандський живописець Ян ван Ейк. «Портрет подружжя Арнольфіні» виставлено в Лондонській національній галереї, яка придбала його в 1842 році всього за 730 фунтів.
Якщо з чоловіком, якого зобразив ван Ейк ( «Портрет подружжя Арнольфіні»), все ясно, то особистість жінки знаходиться під питанням. Деякі мистецтвознавці вважають полотно документальним свідченням одруження купця. Тоді дама повинна бути його дружиною. Відомо, що в 1426 році Арнольфіні одружився на 13-річній Констанці Трента. Однак в 1433 році вона померла. На момент написання картини її не було в живих. Тоді або на картині її зобразили посмертно, або це друга дружина Арнольфіні, про яку не збереглося жодних документальних свідчень. Існує також думка, що дама на портреті - це Маргарита ван Ейк, а чоловік - сам художник. Непрямим свідченням цієї гіпотези вважається наявність на полотні зображення статуетки святої Маргарити, яка знаходиться поруч з особою дами. У той же час є й інша версія. Відповідно до неї, Маргарита була покровителькою породіль, і її зображення поряд з альковом означає побажання швидкого поповнення в сімействі.

ян

В середні віки художники зображували на своїх полотнах різні предмети і знаки, які доносили до сучасників інформацію про чесноти або пороки зображених осіб. Під час роботи над своєю знаменитою картиною мову символів використовував і ван Ейк. «Портрет подружжя Арнольфіні» до сих пір вважається однією з найбільш важко інтерпретованих робіт світового живопису, так як фахівці і до цього дня не можуть прийти до єдиної думки з приводу таємного сенсу деяких деталей інтер'єру: Люстра. Світильник на картині «Портрет подружжя Арнольфіні» виконаний з металу. У ньому горить тільки одна свічка.

Вона розташована над чоловіком. У тому, що друга свічка погасла, деякі історики бачать натяк на те, що на картині зображена померла жінка.

Собака. У ніг пари варто щеня брюссельського гриффона. Він знаходиться ближче до жінки і уособлює її вірність чоловікові.

Вікно. Хоча персонажі одягнені в теплий одяг, підбитий хутром, на задньому плані видно вишневе дерево, на якому багато стиглих плодів. Швидше за все, воно повинно означати побажання плодючості в шлюбі.

Апельсини. Це ще один символ плодючості. Вони також могли бути використані, щоб підкреслити високий майновий статус сім'ї.

09.02.2018


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *