Таємні "закутки" Парижа на полотнах французького художника Моріса Утрілло

Моріс Утрілло - видатний французький живописець, майстер міського пейзажу, який працював у стилі модерн. Його мати, Сюзанна Валадон, була натурницею. Вона позувала для таких відомих художників як Ренуар, Дега, де Тулуз-Лотрек. Сюзанна з дитинства захоплювалася живописом і, познайомившись з різними художниками, набралася у них досвіду і майстерності, відточила техніку. Згодом вона стала першою жінкою, яку прийняли до французького союзу художників. Про батька Моріса досі точаться суперечки, так як в стосунках з чоловіками Сюзанна дотримувалася вільних поглядів. Дитинство Моріса було дуже важким. Вихованням хлопчика займалася бабуся. Народження онука ненадовго відволікло її від пияцтва. Доглядати за дитиною з психічним розладом їй було важко. Хлопчик був нетовариським, часті напади гніву і агресії не дозволяли заводити йому друзів.

утрилло

Нерідко після чергового нервового зриву бабуся відпоювала Моріса сумішшю з червоного вина і бульйону. Такий напій вважався заспокійливим у селян. Алкоголічну залежність Моріс придбав ще до того, як навчився нормально розмовляти. Всю юність він провів на вулиці. Алкогольні запої і вживання наркотиків привели до того, що в 1902 році він вперше потрапив до психіатричної лікарні. Після цього випадку мати, не знаючи, як відвернути сина від згубних пристрастей, стала робити спроби захопити його живописом. І сталося диво: юнак, який не мав ніякої освіти, керуючись тільки порадами своєї матері, став писати картини. Звичайно, це не стало вирішенням усіх проблем. Хвороби ніколи не покидали Моріса, але живопис виручав в складні періоди, додавав цінності життя.

утрилло1

У своїх картинах Моріс Утрилло спрощував реальні форми, зводячи обриси предметів до їх основи. Щоб оживити свої полотна, він додавав в масляну фарбу, яка, на його думку, була занадто прозора, вапно, пісок, гіпс і навіть шматочки моху. Нанести на полотно фарби з такою домішкою звичайним пензлем було майже нереально, тому він використовував ніж, після чого пальцями розгладжував фарбу. «Оригінальний квартал Парижа з його провінційними куточками і звичаями богеми», - так характеризував Утрилло Монмартр улюблену тему своїх картин,  Саме види цього району Парижа принесли художнику світову славу.

утрилло3

Якщо довго вдивлятися в деякі пейзажі Монмартру, то з'являється тиха щемлива туга і гіркота. Краса напівпорожніх вуличок, сірих будинків з черепичними дахами, потрісканих від часу стін, великих білих церков - все це наповнено якийсь безнадією. Простір в його картинах замкнуто, кругом стіни, тупики. Неначе час на полотні зупинилося, а точніше - заціпеніло від печалі.

утрилло2

07.12.2017


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *