"Голландська Мона Ліза" : як картина «Дівчина з перловою сережкою» стала найвідомішим полотном Яна Вермеєра

Завдяки фільму Пітера Веббера «Дівчина з перловою сережкою» 2003 року, величезна кількість людей, далеких від живопису, дізналися про чудового нідерландського художника Яна Вермеєра, а також про його найвідомішу картину «Дівчина з перловою сережкою».

Фільм цей знятий за романом Трейсі Шевальє, в якому письменниця пропонує досить вільне трактування створення картини. І, звичайно, багато, хто бачив фільм, впевнені, що це правдива версія ...

Картина «Дівчина з перловою сережкою» (Нідер. «Het meisje met de parel») написана близько 1665 року. В даний час зберігається в музеї Мауріцхейс, місто Гаага, Нідерланди, і є візитною карткою музею. Картина, що отримала прізвисько голландської Мони Лізи, або Мони Лізи Півночі, написана в жанрі Tronie (від Нідер. Слова «голова», «особа»). Цей жанр - різновид портрета - популярний в Голландії в 17 столітті. Моделі зображувалися анонімно, з незвичайним виразом на обличчі або в незвичайному вбранні.

Так і модель картини Вермеєра достовірно невідома. Існує кілька гіпотез. По-перше, вважається, що моделлю могла бути дочка Вермеєра, Марія. У 1665 році їй як раз було близько 12-13 років. За другою гіпотезою, позувала дочка покровителя Вермеєра мецената Рюйвена, ровесниця Марії.

За третьою версією (роман Трейсі Шевальє) на картині зображена служниця-коханка Грід, ім'я якої нібито означає перлина, звідси і ототожнення дівчини і перлини. Однак повна назва «Дівчина з перловою сережкою» картина отримала тільки в двадцятому столітті, а раніше називалася «Дівчина в тюрбані», або просто «Дівчина». Тому така версія, покладена в основу фільму, лише красива історія, нітрохи не претендує на правду. Крім цього, за свідченнями, шлюб Яна Вермеєра був щасливим. Його дружина, на відміну від тієї, яка була показана в романі і фільмі, була красива, виступала моделлю для багатьох картин чоловіка. У них було 15 дітей, що для Голландії XVII століття, коли вже знали про контрацепцію, було великим числом.

Про саму картину.

Поза дівчата відображена в русі, зі спини. Ми дивимося на неї збоку, вона повертається до нас, і дивиться так, немов хоче відвести погляд. Але її рот злегка відкритий: в голландському живописы такий жест часто служить знаком звернення.

Елементи картини:

Тюрбан.

Використовувати екзотичні елементи «ворогів християн» (турків) в Європі стали з XV століття. У своїх роботах Вермеер нерідко використовує такі декоративні елементи. І тюрбан на голові моделі не рідкість. Однак у Вермеєра форма тюрбана вельми цікава. Він складається з двох частин: перший шматок тканини яскравого ультрамаринового кольору щільно облягає голову дівчини, підкреслюючи форму черепа. Друга частина, лимонного кольору спадає, як фата, практично вертикально, що служить таким собі візуальним якорем повороту дівчати.

imgonline-com-ua-Resize-eLNPR87ANM

Плаття і білий комірець.

Одягнена дівчина в грубе жовте (можна сказати, землистого кольору) плаття (жовтий колір символічний для багатьох картин Вермеєра). На цьому тлі сильно контрастує білосніжний комір дівчини. Він виконаний зухвало, чистою фарбою.

Однак, зараз колір комірця не схожий на початковий. Свинцеві білила згодом змінили свій колір.

Перли.

На картині увагу привертає перлова сережка. Вона велика, каплевидної форми, що відливає перламутром. Цей блиск повторюється і в очах, і на губах дівчини.

Чи справжній в сережці перли? Достовірне невідомо. Але розмір перлини видається занадто великим. Вона могла бути збільшена фантазією автора, або спочатку бути штучною.

Між іншим, така ж сережка зображена ще на восьми картинах Вермеєра ( «Жінка з перловим намистом», «Жінка з лютень», «Пані і служниця», та ін.)

imgonline-com-ua-Resize-2W8r9d254VFHy

Темний фон.

Зараз на картині фон здається практично чорним. Спочатку ж він був виконаний глибоким зеленим кольором. Цього Вермеєр домігся тим, що спочатку прописав фон чорною фарбою, а зверху сумішшю фарб індиго і резедові жовтої. Обидві фарби дуже прозорі і прекрасно підходять для лесування. Але з часом індиго майже повністю потемнів, і зараз вже ми не може бачити того ефекту, який надавав картині зеленуватий відтінок.

Автору вдалося прекрасно передати якийсь зв'язок між моделлю і художником. Вона передається в русі дівчини при повороті голови, тоді як все її тіло направлено в інший бік. Так створюється напруга, але у Вермеєра цю напругу тягуче і спокійно.

З двох сторін негативні простору (трикутник праворуч і прямокутник зліва) різні, і задають цим цікавий, своєрідний ритм.

З моменту написання картини пройшло багато років, проведені дослідження, але питання так і залишаються: хто ця загадкова модель, чому вона одягнена в тюрбан і плаття, не властиве тодішньою модою, що символізує перлина в формі сльози, і на що так дивиться дівчина, з якими почуттями? Ці питання, зрозуміло, так і залишаться. Відповіді на них може дати лише сама картина, для кожного свої.

09.01.2018


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *