Франція повернула картини Йоахіма Патініра нащадкам жертв нацизма

Французьке держава повернула три картини фламандського майстра періоду Північного Відродження Йоахіма Патінира нащадкам єврейської сім'ї, яка була змушена продати роботи, рятуючись від нацистів.

Картини офіційно передали спадкоємцям Герти і Генрі Бромбергом французький міністр культури Франсуаза Ніссен. Церемонія пройшла в Луврі.
Сім'я Бромберг бігла в Париж з Німеччини в кінці 1938 року. Роком пізніше власникам довелося продати триптих «Розп'яття» XVI століття із зображенням Христа на хресті, а також кілька інших картин. Це дало їм можливість дістатися до Сполучених Штатів через Швейцарію.

Міністр культури Франції Франсуаза Ніссен в одному із залів Лувру, де виставлена ​​31 картина з числа викрадених під час Другої світової війни. 
Це другий за останні два роки випадок, коли Франція повертає законним власникам твори мистецтва, присвоєні нацистами і їх посібниками під час Другої світової війни. У 2016 році уряд передав спадкоємцям жертв Голокосту ще одну картину XVI століття - «Портрет чоловіка», написаний послідовником художника Йоса ван Клеве з Антверпена.

франция1

Картини Патинира майже сім десятиліть залишалися незатребуваними у французьких державних колекціях після того, як вони були виявлені в Мюнхені після Другої світової війни. Триптих був куплений за заниженою ціною після німецької окупації Парижа.
Йоахім Патінір. Покаяння святого Ієроніма
Триптих Йоахіма Патинира «Покаяння святого Ієроніма» (1512 - 1515) з колекції Метрополітен-музею в Нью-Йорку
Він призначався для Музею фюрера - нереалізованого проекту Гітлера, який хотів створити «ідеальний музей» в своєму рідному Лінці (Австрія) з колекцією з награбованих і куплених творів мистецтва.

Йоахім Патінір (1475/1480 - +1524) вважається одним з основоположників європейської пейзажного живопису, його панорамний стиль став відмінною рисою Північного Відродження. Оскільки художник працював в парі з Квентіном Массейса, багато роботи, які зараз приписують кожному, насправді є спільною творчістю. Твори Патинира зберігаються в Луврі, Метрополітен-музеї, Берлінській картинній галереї, музеях Прадо і Бойманс - ван Бенінгена, інших провідних світових навчальних закладах.

Франція проводить активну роботу по поверненню законним власникам творів мистецтва, награбованих під час Другої світової війни. Нещодавно до досліджень залучили експертів з генеалогії, а з грудня в Луврі виставлено понад 30 робіт, конфіскованих в період правління нацистів.

Вважається, що у французьких євреїв або євреїв, які втекли в країну до німецької окупації, було вилучено до ста тисяч творів мистецтва і мільйони книг. Союзники виявили близько 60 тисяч робіт, зниклих без вісті після війни, і Франція почала повертати їх жертвам Голокосту з 1960 року. Однак до 1994 року законні власники отримали лише 30 предметів.

франция2

Тим часом, на минулому тижні американський суд відмовився повертати нащадкам жертв нацизму полотно Пабло Пікассо «Актор» (1904 - 1905) із зібрання Метрополітен-музею. Обставини його продажу були аналогічні ситуації з триптихом Патинира: сім'я Пауля Леффмана, німецького бізнесмена єврейського походження, бігла з нацистської Німеччини в Італію. Там власник продав картину за заниженою ціною, щоб врятуватися від фашистського режиму Беніто Муссоліні.

Однак суддя, що розглядав позов спадкоємиці Леффмана, відхилила претензії на тій підставі, що угода відбулася «не по примусу нацистського або фашистського урядів» і не через погрози з боку покупців, які «придушили вільне волевиявлення» власника.

Картину «Актор», що відноситься до «рожевому періоду» Пікассо, Метрополітен-музей отримав в 1952 році в якості пожертви.

13.02.2018


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *