Дивовижний світ української кераміки у творчості Павлини Цвілик

Павлина Йосипівна Цвілик (1891 —1964) належала до числа видатних майстрів української кераміки. Її роботи мали велике значення для розвитку українського народного декоративного мистецтва; вони залишилися у скарбниці української радянської культури як непересічні творіння, що втілили в собі кращі традиції народного мистецтва минулого, неповторну красу прикарпатського краю.

Нa Івано-Франківщині, серед чарівних Карпатських гір, укритих вічнозеленими струпними смереками, розкинулося старовинне гуцульське містечко Косів, де в багатодітній родині потомственого гончаря Йосипа Олексійовича Совіздранюка народилася майбутня майстриня. Сім’я жила бідно, не було ні землі, ні худоби. Кожен мав тільки невтомні, трудові руки, на які була єдина надія в житті. Семеро дітей з ранку до пізньої ночі носили глину й воду, допомагаючи батькам. А в неділю разом з ними складали на візок готові вироби і везли на ярмарок. Про школу тоді годі було и думати. Так у нестатках і тяжкій праці минало безрадісне дитинство Павлини.

цвилик 1

Мало збереглося виробів Цвіликів тих часів, але ті, що дійшли до нас, свідчать про талант авторів. У їхньої онуки, Н. В. Вербівської, зберігається декоративна ваза, створена у 1930-х роках. На ній бачимо зображення павича в обрамленні двох великих гілок з рослинно-квітковими мотивами тюльпанами, дзвіночками, листочками-“кучерями”. Птах відзначається особливою красою. Він весь укритий смужками пір’їн, його великий розкішний хвіст складається з п’яти поздовжніх смуг, завершених кружечками, на шиї – разочок намиста. Підставка й шийка вази оздоблені горизонтальними слугами рослинного і геометричного орнаментів. У створенні декору майстри застосували витончену техніку ритування та ріжкувапня з нанесенням підполивних фарб.

Спадщина уславленої косівської художниці стала об’єктом дослідження мистецтвознавців, які в наукових працях, статтях неодноразово підкреслювали значення її творчого доробку в розвиткові української ужиткової кераміки.

10.11.2017


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *