Одеський фестиваль німого кіно

8-10 липня в Одесі відбудеться 7-й Міжнародний фестиваль німого кіно та суасної музики«Німі ночі». Темою цьогорічного фестивалю обрано тему жіночої емансипації, бурхливий розвиток якої припав на 1920-і роки, період розквіту німого кіно.

В програмі 7-го фестивалю – дві світові репрем’єри українських фільмів, які довгий час вважались втраченими. Фільм Петра Чардиніна «Тарас Трясило», знятий в Одесі в 1926 році – пишно костюмована історична драма і водночас найдорожчий фільм епохи, був віднайдений лише в 1998 році в сховищах Французької синематеки, де зберігався під назвою «Татари». Фільм озвучать одеські джазові імпровізатори Андрій Показ та Яків Тарунцов. Головні ролі в фільмі зіграли чи не найбільші зірки українського кіно першої половини XX ст. – Амвросій Бучма, Іван Замичковський та Наталя Ужвій.

Авангардистський експеримент Михаїла Кауфмана «Небувалий похід», що розповідає історію колективізації (індустріалізації) українського села, довгий час ніким не запотребуваний, лише 2015 року вийшов з архівів та був повернутий в культурний обіг завдяки новій музиці, написаній композитором Антоном Байбаковим.

Велична і крихка Ліліан Гіш, блискуча драматична актриса, інженю, ровесниця всього кіно XX ст., муза Девіда Гріффіта, зійде на екран в стрічці «Вітер» (1928) чи не найзагадковішого кінорежисера «німого» Голлівуда Віктора Шьострьома, який згодом зіграв професора Ісака Борга в Бергманових «Суницях» (1957). Сповнену напруги ліричну драму озвучить київський квартет нової музики «Supremus».

В створеній Леопольдом Йеснером, новатором у режисурі та сценографії, німецькій стрічці«Чорний хід» (1921), з якої прийнято вести відлік німецького кіноекпресіонізму, винайдено цілу низку прийомів, які в подальшому стануть основою виражальної мови експресіонізму в класичних фільмах Фріца Ланга, Фрідріха Вільгельма Мурнау, Георга Вільгельма Пабста. Похмура хвороблива зображальність фільму яскраво відтіняється сугестивною акторською роботою Генні Портен, чи не єдиної не «зірки», а справжньої драматичної акторки німецького раннього кіно. Цей фільм буде присвятою багаторічному учаснику та талісману фестивалю Юрію Кузнєцову, учениця якого Юлія Запорожець (Julinoza) озвучить стрічку.

Шедевр китайського психологічного кіно «Богиня» (1934), інспірований європейською соціальною драмою 1920-х, всуціль тримається на неперевершеній грі Жуань Лін‘юй, богині китайського кіно, яка, як і Віра Холодна, навічно залишилась 25-річною, вкоротивши собі віку. Фільм озвучить білоруський акордеоніст Ягор Забєлов, який тріумфально виступив на «Німих ночах» в 2014 році. Дуже рідко демонстроване та маловідоме британське німе кіно буде представлено психологічним трилером класика Ентоні Асквіта «Коттедж в Дартмурі»(1929), який увібрав у себе авангардистські експерименти з монтажем, детективний сюжет та драматизм воістину гічкоківського розмаху. Стрічку на електронних перкусіях озвучить мексиканський дует «La Escalera».

01.07.2016


Поделиться:
Комментарии
Имя *
Email *
Комментарий *